Band som spelat på Kulturhuset genom åren mån 2/4 2018 kl. 00

Band som spelat på Kulturhuset genom åren mån 2/4 2018 kl. 00

Hej!

Håller på att sammanställa en lista med band som spelat i Kulturhuset genom åren. Kan ni hjälpa oss?

Skriv namn och sortera efter årtionde och kategori.

Om åren inte stämmer eller det är något annat som vi fått fel får ni gärna rätta.

Listan kommer att uppdateras löpande som mer uppgifter kommer in!

Tack för hjälpen!

2016

=Internationella=

=Nationella=

=Lokala=

Face it

Jennet

Karolin

Mapale

Reedon Green

Someone´s

Vider

----------------

2015

----------------

=Internationella=

David Rovics (USA)

Distress (Ryssland)

Dornata (Slovenien)

Fear of extinction (Tjeckien)

Gab De La Vega (Italien)

Jack Grelle (USA)

=Nationella=

Allvaret (Göteborg)

Bottle Kids (GBG)

David Bergkvist

Drivvedsfolket

Dissekerad (Sthlm)

Dissober (Västerås)

Harakiri (GBG)

Idiot Ikon (Sthlm)

Kneagt (Malmö)

Knark (Sthlm)

Kristian Von Svensson (Malmö)

Night Viper (Göteborg)

Nocturnalia (Linköping)

Misantropic (Umeå)

Myteri (GBG)

Passiv Dödshjälp (Gävle/Västerås)

Poesi mot systemet (Stockholm)

Soteld (Lite var stans)

Scumbag Millionaire (GBG)

Sju Svåra År (Stockholm)

Society´s Decline (Sthlm)

Strul (GBG)

Svart städhjälp (Malmö)

Swedenborg (GBG)

The Guilt

Vagina Dentata (Stockholm)

=Lokala=

Cervix (Jkpg)

Escaping Elephants

Gravskrift

Reedon Green

Svavel

Vildvittra

----------------

2010-talet

----------------

=Internationella=

Antiklimax (Finland)

Armless Children (Finland)

Avvika (Tjeckien)

Backlash (Finland)

B-Caroteen (Nederländerna)

Black Mask (USA)

Cácory (Tjeckien)

Cativeiro (Brasilien)

Deadbeat Hero (Tyskland)

Dead Flesh Fashion (Tyskland)

Dead Ramones (Frankrike)

Earth Crust Displacement (Tyskland)

Eternal Sleep (USA)

Freedumb (Norge)

Keränen (Finland)

Maailmanloppu (Finland)

Malaîse (Frankrike)

Minus Tree (Italien)

Mörkhimmel (Tjeckien)

Neglected (Turkiet)

Nuclear Death Terror (Danmark)

Porco Dio (Finland)

Rising Terror (Frankrike)

Sending Lights (Tyskland)

Shoyu Squad (Tyskland)

The Grand Astoria (Ryssland)

The Wankys (England)

Tools of the Trade (Malaysia)

Total Recall (Finland)

Umpio (Finland)

Vanhala (Finland)

Visions of war (Belgien)

ZAUM (Kanada)

=Nationella=

Adna (Göteborg)

Age of woe (Göteborg)

Agent Attitude

Alenah

Allvaret (Göteborg)

Anchor

Angelpiss (Falköping)

Anxiety

A.R.S.E.L. (Karlstad)

Berg (Kalmar)

Black Cult riot (Halmstad)

Blåslampa (Vetlanda)

Bombfors (Karlskoga/Göteborg/Stockholm)

Bonewagon (Jönköping)

Bult (Göteborg)

Bäddat för trubbel (Malmö)

Cirkus Miramar

Charta 77 (Köping)

Christnailer (Halmstad)

Contorture (Göteborg)

Crutches (Malmö)

Damaged head (Stockholm/Uppsala)

David Bergkvist

Det Katten Gör i Lådan (Göteborg)

Din Skevf (Norrköping)

Dobermann Cult (Stockholm)

Doppälgängär (Eskilstuna)

Efterbörd (Hyltebruk)

Eldstad (Göteborg)

Elise Ria Borderline Trion (Stockholm)

Epidemics (Umeå)

Eskatologia (Göteborg)

Five Finger Discount (Vetlanda)

Follow him to the end of the dessert (Borlänge)

Fucktards (Göteborg)

Galvano (Göteborg)

Gamla Pengar (Malmö)

Gatans lag (Borås)

Giftgasattack (Göteborg)

Glöm Dä! (Göteborg/Norrköping)

Gnomes on Rampage (Göteborg)

Grieved (Stockholm)

Griftegård (Nyköping)

Grown by Earth

HAOMA (Hässleholm/Malmö)

Henke Wermelin & Nattskiftet (Göteborg)

High Hats (Borås)

Hobbytransorna &Tysken (Tibro)

Honnör SS (Stockholm)

Howlin Kings (Stockholm)

Human Error (Stockholm)

Hypnos (Göteborg)

Håll käften, vad vill du!? (Göteborg)

Irritation (Sala/Västerås)

Jeremy Irons & the Ratgang Malibus (Stockholm)

Kaos, Kris & Helvete (Norrköping)

Kerbera (Stockholm)

Koloss (Vetlanda)

Kongh (Vetlanda/Nässjö/Stockholm

Konspirationen (Norrköping)

Konvaljen (Stockholm)

Lose the life

Lycka till (Umeå)

Makabert Fynd (Stockholm)

Mamont

Mange Hellberg (Sundsvall

Misär (Stockholm)

Moloken (Umeå)

Motorbreath (Göteborg)

Mud Walk (Gotland(Sthlm)

Murdering Murders (Stockholm)

NALE (Sthlm)

Nocturnal (Linköping)

No Omega (Stockholm)

Noss & Kaydoe (Vetlanda)

Ocean Chief (Mjölby)

Out of Hope

Rajoitus (Borås)

Rövsvett (Tranås)

Seeds in Barren Fields (Göteborg)

Sex Dwarf (Stockholm)

Shrine (Linköping)

Siena Root (Stockholm)

Skurkarna (Göteborg)

Smog (Malmö)

Snutjävel (Falköping)

Spiknykter (Göteborg)

Stormdeath (Göteborg)

Styggelse (Göteborg)

Sub Alert (Tidaholm)

Suicide Bombers (Göteborg)

Suma (Malmö)

Svart städhjälp (Malmö)

Switch Opens (Stockholm)

Tengil

Terror Cunts (Göteborg)

Terrorama (Norrköping)

The Arson Projekt (Oskarshamn)

The Bristles (Landskrona)

The Dahmers

The Guilt

The High Hats (Göteborg/Borås)

The O-men (Vetlanda)

the Resistance (Gbg)

The Scrags

Trophies

Uncurbed (Avesta)

Ursut (Malmö)

Utanförskapet (Dalarna)

Utplånad (Stockholm)

Vidunder (Stockholm)

Vinnarcikeln (Linköping)

Volcano (Göteborg)

Våld (Stockholm)

Vänsternäven (Skara)

Våldsamt Motstånd (Värmland)

Värdelös (Göteborg)

Warcollapse (Småland)

Återfall (Västerås/Gävle)

Åtgärdslandet

=Lokala=

Absurdo Culto

Anchors and roses

Allan Beddo Band

Annika Hjelmberg

Ass & The Frenchmen (Gränna)

Bad habbit

Behzad Mehrnoosh

Billie Strandell

Black Anemone

Butcher

Camp Jesus

Cervix (Jkpg)

Counterblast

CS&TMMP

Defiant

Deserted Avenues (Jönköping)

Det $tora Tågrånet (Jönköping)

Domination

Electric Paul

Escaping Elephants

Exhale

First World

Fluffy Bunny Deathsquad

Fly Agaric

Four Chord Revolution

Grace.Will.Fall

Gravskrift

Hatet från helvetet

Högt i tak

Iamus

Jehovas bröten

JR

Jämmerfronten

Komplex (Habo/Mullsjö)

Krimtänk

Lay Down Your Guns

Mojo Flow

Mr. Goodytwoshoes

Nionde Plågan

Nuclear Salvation (Jönköping/Sävsjö)

Mapale (Jönköping)

Oak

Otherlane (Jkpg)

Pale (Jönköping)

Panzergrav (Nässjö)

Pissprince (Jönköping)

Proletär Fnask

Propane Propane

Refinnej (Jönköping)

Rivers

Ruben Gonzalez

Sans Avalon

Siphon the Mammon

Slaktoffer (Jönköping)

Snailking

Snutinfarkt

Svavel (Jkpg)

Swamp

TellUs

Tim Pirfält

Tittifitti

The Owl

Transendence

Two Miles of Earth (Jkpg)

Vampirebarbie (Jönköping)

Waning Moon

Vicious Circle

Vider (Jkpg)

Vildvittra (Jkpg)

VORG (Jkpg)

Vardagsvåld

Wätterfolk (Jkpg)

----------------

2000-talet

----------------

=Internationella=

Autobots

A.Y.S. (Tyskland)

Across five aprils (US)

Andtheireyeswerebloodshot (UK)

at the sundown (Italien)

Arab Strap (UK)

Backsight (Frankrike)

Beton (Slovakien)

Cad (Slovakien)

Centurion (UK)

Cobretti (Tyskland)

Cornered (HO)

Cosmic gate (Tyskland)

Deal with it (UK)

Deny everything (Tyskland)

Fugazi (USA)

Go it alone (USA)

Gold Kids (Italien)

Hoods (USA)

Judas Priest (USA)

Infected Mushroom (Israel)

Laddio Bolocko (USA)

Lewd Acts (USA)

Maple (Tyskland)

Micahel Splint (Danmark)

No end in sight (Tyskland)

Ruiner (USA)

Swamp thing (USA)

Tackleberry (Tyskland)

teenage lust (Belgien)

Trash talk (USA)

Trans Am (USA)

Unbreakable (Norge)

Wankys (England)

Yahel (Israel)

=Nationella=

Cocoanut Groove

500 arga hundar

Adept

Agent Simple

Airbase

Angers Curse

Atlas losing grip

Billy vision and the dancers

Bitter taste of life

Broder Daniel

By Night

Carl-Johan Vallgren med band

Chemical Vocation

Cosa Nostra

Dead at sevensixteen

Eldkvarn

Fjärde världen

Fuse

Fy Fan

Glacius the Icy (Göteborg)

Go for Broke

Hammerfall

Henning/Lindefelt

Her Bright Skies

Hårda Tider

Immanu El

Indecision alarm

Insision

Intohimo

Jesaiah, Meleeh

Kjell Höglund

Lars Demian

Lars Winnebäck

Lisa Miskovsky

Logic Bomb

Loop Troop

Los Sin Nombre

Luva

M:40 and Skrikåsa

Masshysteri

Melodija

Menteroja

Minusisthenotion

Monster & Maskiner

Mora Träsk

Mustasch

Nationalteatern

Navid Modiri & Gudarna

Nödslakt

Organism 12

Outmen

Peps Blodsband

Promoe

Sahara Hotnights

Sanctrum

Sista Sekunden

Sixten Redlös

Skeppet

Stay Hungry

Suis la lune

The Ark

The eight arms

The Latin Kings

Trogglodytes (Göteborg)

Values

Voice of madness

We are the damned

Warcollapse

YKK

Yngwie malmsteen

=Lokala=

Adventure Kid

Anna Fredriksson (Jönköping)

Apsvett

Attack position

Aubade (Jönköping)

Bad Intentions

Big Deal

Blackheart (Jönköping)

Borderline

Bossnigger

Bygden

Bärsa Boys

Cat o' Nine Tails

Databas

Defiant

Dialog CET (Jkpg)

Evelyn

Exhale

Exhausdead

Extra Cheese

FRF

Fubar

Gorilla Crisis

Grace.will.fall

Greeted by silence (Jönköpings)

Homeward

How things proceed

In i elden

Inevitable End

Jaded

Knegarnbandet

Lava Engine

Lay down your guns

Legion

Liberhated

Mustafa Et Monique (Jkpg/Amsterdam)

Negative Attack

Nina Ingemarsdotter (Jönköping)

Nominon

Oblivion

Oktoberorkestern

One night with tosca

Our last breath

Path of denial

Raised by wolves

Stella Psychosis

They sleep at dawn

Thom Kiraly

Through the Ashes (Jönköping)

Totalstrejk

Wanted

Zappats

----------------

1990-TALET

----------------

=Internationella=

Albert King (US)

Alphaville (D)

Cassandra complex (UK)

Infected Mushroom (ISRL)

Devo (US)

Dio (US)

Extol (NO)

Judas Priest (UK)

Neon Judgement (B)

Ride (UK)

Sellfish (FIN)

Slowdive (UK)

Swervedriver (UK)

The Dambuilders (Hawai)

Uutuus (FIN)

=Nationella=

3 mä o 1 utan

3 Way Cum

All Orange

Anastasia

Anna-Lena Brundin

Anona

Allan Beddo Band.

Backyard Babies

Bazooka

Blindside

Brainpool

Bombyces bryggeri

Cosa Nostra

Demian/Sundström/Johansson

Dischange

Dish

Dismember

Doodles

Dream

Easy

Eggstone

Lyckliga kompisarna

Los Bohemos

Extension

Fläskkvartetten

Form One

Freddie Wadling

Glaciuz the Icy

Gröna Kameler

Hedningarna

Honey Is Cool

Ingo och Floyd

Kajsa grytt/Johan johansson

KSMB

Magnus Lindberg

Marie Bergman å Ola Magnell

Meat Box

Messhugah (Umeå)

November Commandment

Ola Magnell

Oro (Göteborg)

Pejnäs Ork

Perssons Pack

Pleasurehouse

Rai

Roffe Wikström

Sator

Send No Flowers

Stefan Sundström

Stockholms Negrer

Svante Henryson

Svart Snö

The Liptones

Totta Näslund

Troublemakers

Weeping Willows

Wounded Knee

Åtta Bier Ti Min Far (Sverige)

=Lokala=

Arneslem (Jkpg)

blowjobs in the sky

Bonedance

Cardigans

Close to the edge

Counterblast

Crimson Moonlight (Jönköping)

Disagree (Jkpg)

Elvira

Extension

Farcical

Fatal Females

Fern

Freda

Jonny radar

Love Junkies

Mapalé

Mire och Ottos Bluesband

Mirror Maze

New Clear Day

No fun

Oblivion

Peevish

Piece of clay

Polska Turister

Pharoxzyksm

Rocky Terror

Seamonster

Shivering spines

Stargazer

Swinging Bastards

The Cardigans

Vermin

Withershins

world full of x

Yokel Lips (Jkpg)

Äventyr i rymden

----------------

1980-TALET

----------------

=Internationella=

ADS

ADX

Black Flag (US)

Click Click/Snowy Red,

Christian Death (US)

DAD

Fields of the Nephilim (UK)

GBH

Johnny Thunders

Love Junkies

Managing Directors

New Model Army

Peter & The test tube babies

Play dead

Saban saulic

Sexgang Children

The Adicts

Toy dolls

Unknown gender

Uk subs

=Nationella=

39 steg

6-10 redlös

Anders F Rönnblom

Abcess Exil

Anti-Cimex

Asta Kask

Attentat

Brända barn

Camouflage

Comando M (Pigg)

Cortex

Creeps

Dan Hylander och Raj Montana Band

Dead Scouts

Dolkows

Easy

Eater

John Lenin

Kalle Bah

Köttgrottorna

Lars Demian

Lolita Pop

Lyxorkestern

Lädernunnan

Memento Mori

Mr Soul & his marshmallows

Niels Jensen

Nio Liv

Nomads

Pink Champagne

Popsicle

Pouppée Fabrikk

Profan Relik

Pushtwangers

Sator

Sinners

Strindbergs

Sötlimpa

TASK

This Perfect Day

Traste Lindéns Kvintett

Treat

Twice a Man

Under Ika

Union carbide productions

Unter den Linden

Zeb and the fast ones

=Lokala=

3-4 stycken

Anti-Hund-Mina

Chinese Erotic

Dansdepartementet

Dra åt helvete idag är det inställt! (Jönköping)

Dr Kühler & Hawaloyt

El-Flagranti

Faust

Foggy Frogs

Fortune

G-Anx

Gravida Anker

IFÖ

Kattlik

Laughing

Ljongeld

Necrofields

Nilssons pirater

Pöbel Möbel

Sex Machine

Sixten Redlös

Sladdlösa

Spellbound

Tre små grisar

Under hjulet

Event info

mån 2/4 2018 kl. 00

Kulturhuset, Jönköping

Event i Jönköping

 Visa alla